Installfest 2020

To see our schedule with full functionality, like timezone conversion and personal scheduling, please enable JavaScript and go here.
10:00
10:00
55min
Embedded hardware bringup
Marek Vasut

Prednaska pojedna o celem procesu oziveni embedded systemu, od hardwarove funkcniho prototypu zarizeni az po bootujici Linuxovy userspace. Prvni cast prednasky pokryva zavadec U-Boot, jak jej zkompilovat, jak do nej pridat nove zarizeni, device tree a driver model, jak jej spustit na desce pomoci JTAG debuggeru OpenOCD. Pro doplneni bude vysvetlen i TF-A. Druha cast se bude zabyvat Linuxovym jadrem, jak jej zkompilovat, pridat podporu HW, nabootovat ze site pomoci TFTP. Treti cast se bude venovat OpenEmbedded, predstavi jak jej vyuzit k sestaveni userspace a jak jej snadno otestovat pomoci bootu z NFS. Prednaska bude uzavrena posilanim patchu do upstreamu. Prednaska obsahuje prakticke ukazky z bringupu desky se STM32MP1.

Track II
10:00
55min
bash script from scratch
Lukáš Bařinka

Ukázka tvorby skriptu v shellu od #! po komplexní skript.

Track I
11:00
11:00
25min
FPGA: Nebojte se hradlových polí
Tomáš Mudruňka

2020 je rok FPGA. Ceny vývojových kitů padly do řádu stokorun a padají dále, neoficiální opensource toolchainy vznikají snad pro všechny značky FPGA čipů. Zakázkové plošňáky včetně strojového osazení stojí méně než neosazené před pár lety.

Cože? Že FPGA jsou stašidelná a tajemná zařízení? Že raději zůstanete u programování Arduina v C?
Tato přednáška je právě pro vás.

Povíme si, jak je možné na hradlových polích spustit kód napsaný v C. Jak obsloužit 42+ asynchronních sběrnic zároveň. A jak naklikat kód pro hradlové pole pomocí drag-and-drop nástrojů. Tyto nástroje ovládne i člověk bez zkušeností s programováním v HDL, jako například přednášející.

Track II
11:00
25min
Kontextová historie shellu
Šimon Let

Když pustíte v terminálu nějaký příkaz, tak se vám uloží do historie shellu.
Nebylo by užitečné, kdyby v historii bylo uloženo více než jen spuštěný příkaz? Líbilo by se vám, kdyby jste mohli vyhledávat v historii třeba podle adresáře, kde jste příkaz spustili? Vrátíte se někdy po delší době k projektu a už si nepamatujete jaké příkazy jste používali?
V této přednášce vám ukážu svůj projekt, který ukladá historii shellu i s kontextem (adresář, git, návratový kód, čas, ...) a umožní vám v kontextové historii efektivně vyhledávat.

(Github stránka projektu: https://github.com/curusarn/resh)

Track I
11:00
115min
Zaciname monitoring s Prometheus & Grafana
Anton Vorobiev, Štěpán Vraný

Dost často potkáváme názor, že ""Prometheus je cool, ale strašně složitý"". Chtěli bychom toto tvrzení vyvrátit a provést základní workshop o sběru metrik a monitoringu pomocí Promethea. Během workshopu postavíme ""good starting point"": funkční setup skládající se z prometheus serveru, sady exportérů, alertmanagera a grafany. Účastníci by na tomto základě mohli stavět provozní setup podle svých potřeb

WS room II
11:00
55min
Základy využití assembleru v Linuxu
Pavel Tišnovský

Workshop, na kterém se seznámíme s použitím assembleru v Linuxu. Použijeme GNU Assembler pro tvorbu jednoduchých aplikací (Hello world, programové smyčky) na počítačích s procesory x86-64 (64bitová platforma). Pro workshop je zapotřebí mít nainstalovány nástroje "as" a "ld", a samozřejmě nějaký (libovolný) textový editor.

WS room I
11:30
11:30
25min
ESP32-S2
Petr Stehlík

Nový čip od Espressif Systems, tentokrát už s fungujícím USB? Též se pozastavíme nad (ne)bezpečností čipu ESP32...

Track II
11:30
55min
Sway - Tiling Wayland Compositor
Honza Uhlík

Mnoho linuxových distribucí pomalu (ale jistě) přechází na display protokol Wayland. Sway je Wayland alternativa k oblíbenému dlaždicovému windows manageru i3. Na přednášce si v krátkosti vysvětlíme, jak vlastně funguje GUI na Linux OS. Následovat bude ukázka práce s prostředím a výčet základních nástrojů, které zpříjemní a zefektivní práci.

Track I
12:00
12:00
25min
Mongoose OS na ESP32
Tomáš Mudruňka

Právě jste v C naprogramovali ESP32 a umíte ovládat kávovar po wifi. Gratuluji. Zábavná část je za vámi a teď zbývá naprogramovat hromadu nudných drobností, aby vaše zařízení bylo skutečně užitečné:

Heslo na wifi mám hardcoded v C, ale co když se změní? Nechci vždy rekompilovat. Chci každé ráno vytáhnout žaluzie, ale ESP32 neví kolik je hodin. Jak v C rozparsuji JSON z MQTT nebo HTTPS? Potřebuji tlačítko pro reset nastavení. Jak udělám stacktrace z mikrokontroléru bez drahého JTAG adaptéru, který stejně neumím nastavit? Jak uložím něco na SPI flashku bez nutnosti psát si vlastní wear-leveling algoritmus? Co když aktualizuji firmware přes internet, ale zařízení se po upgradu kvůli chybě už nepřipojí na wifi? Jak naplánuji, aby mikrokontrolér tohle všechno stíhal naráz?

Pokud si kladete tyto (nebo podobné) otázky, tak přijďte na přednášku.

Track II
12:00
115min
QtMIPS Hands on Session to Understand Computer Architectures and Discuss Its Teaching
Pavel Píša, Karel Kočí

Interactive session with QtMIPS simulator to demonstrate and discuss teaching of the B3B35APO Computer Architectures course at FEE CTU. * The video of the LinuxDays 2019 public introduction of the project https://youtu.be/fhcdYtpFsyw * LinuxDays 2019 talk abstract https://pretalx.linuxdays.cz/2019/talk/EAYAGG/ Presentation (PDF ), (ODP) * GitHub project page https://github.com/cvut/QtMips/ * Installation files https://github.com/cvut/QtMips/releases * Online version http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/qtmips_gui.html

Language Czech if there is no request to switch to English from attendees.

WS room I
13:00
13:00
115min
Emailová sebeobrana: ochraňte soukromí svých blízkých s GnuPG
zebra

Ve fyzickém světě považujeme závěsy v oknech, dopisní obálky a zavřené dveře za samozřejmé způsoby ochrany svého soukromí. Proč by to mělo být v digitálním světě jinak?

I když někteří poskytovatelé emailových služeb jsou velmi důvěryhodní, vaše soukromí a bezpečnost může být ohrožena při útocích ze strany počítačových kriminálníků. Abychom se stali plnoprávnými občany v digitální společnosti, musíme si budovat bezpečnost od základů.

Neexistuje objektivní způsob, jak rozhodnout, co je důvěrná soukromá korespondence. Proto, i když si můžete myslet, že email, který posíláte známému, je z hlediska bezpečnosti nezajímavý, je lepší nepředpokládat, že si totéž myslí i váš známý (nebo špión!). Šifrování korespondence je projev respektu k soukromí lidí, se kterými komunikujete.

Šifrování již používá mnoho novinářů, whistleblowerů, aktivistů a výzkumníků, takže vaši známí už možná slyšeli o pár lidech, kteří jej používají. Každý, kdo se rozhodne postavit proti masovému špehování pomocí šifrování, ulehčuje odpor i ostatním. Když se lidé snaží, aby používání silného šifrování bylo normální, nastane několik významných účinků: znamená to, že lidé, kteří potřebují soukromí nejvíce, například potenciální oznamovatelé trestných činů (whistlebloweři) nebo aktivisti, se s mnohem větší pravděpodobností dozví o šifrování. Čím více lidí používá v šifrování a v čím více případech, tím složitější je pro špionážní systémy zaměřit se na ty, kteří si nemohou dovolit být odhaleni, a ukazuje to solidaritu s těmito lidmi.

V tomto workshopu budeme postupovat podle instrukcí FSF email-self defense [1]. Obsahem bude nainstalovat a nastavit šifrovanou emailovou komunikaci na vašich počítačích pomocí šifrovacího nástroje GnuPG. Automatizace šifrování bude nastavena pomocí nástroje Enigmail [2].

V ideálním případě by měli účastníci mít již nastaven a nakonfigurován kompatibilní emailový klient Thunderbird [3] se svým emailovým účtem. Pro zájemce o šifrování ve webovém rozhraní můžeme pomoct s konfigurací add-onu do prohlížeče Mailvelope [4].

[1] https://emailselfdefense.fsf.org/cs/workshops.html

[2] https://www.enigmail.net/index.php/en/

[3] https://www.thunderbird.net

[4] https://www.mailvelope.com/en

WS room II
13:00
25min
🐝 zigbee2mqtt.io
Adam Hořčica

V přednášce se podíváme na program zigbee2mqtt, který umožňuje komunikovat se Zigbee zařízeními pomocí otevřeného protokolu MQTT.

I když se to možná nezdá, Zigbee dnes používá mnoho výrobců (Philips, Ikea nebo třeba Xiaomi) ve svých „smart home“ řešeních. Zpravidla se tím ale moc nechlubí. Znamená to totiž, že s jejich zařízeními můžete komunikovat i jinak, než pomocí jejich vlastní GW a uzavřeného ekosystému. Zigbee2mqtt je právě jedno z takových alternativních řešení.

Track II
13:30
13:30
25min
Co nového na Strahově
J. Zdenek

Během posledních pár let - od poslední SH přednášky - se nám toho v serverech a síti hodně změnilo. Talk bude rychlým shrnutím nejzajímavějších technologií, změn a nastalých problémů, které jsme řešili.

Track I
13:30
55min
Zaměřování vysílačů s rtl-sdr
Jan Hrach

Z USB klíčenek původně určených pro příjem televize - rtl-sdr - jsem postavil zaměřovač vysílačů pracující na principu měření rozdílu v čase příjmu (TDOA).

Track II
14:00
14:00
25min
PaaS komponenty jako cesta k DevOps bez Ops
Petr Černohouz

DevOps by mělo být hlavně kulturní změnou, ale často přechází do situace, kdy si vývojáři sami nasazují a provozují svá řešení. Platform-as-a-Service komponenty jim mohou situaci usnadnit a vyřešit za ně běžné Ops činnosti. V přednášce si na několika příkladech ukážeme, jak nám mohou PaaS komponenty pomoci ušetřit čas (a nervy) vývojářů i správců.

Track I
14:00
55min
Zabezpečenie domácej sieti
Marko Žbirka

S nárastom IoT zariadení v našich domácich sieťach, prestáva mať bežný užívateľ prehľad a kontrolu nad vlastnou sieťou. Na tomto workshope si ukážeme ako správnou konfiguráciou sieťových prvkov a využitím Raspberry Pi alebo VM, môžeme zvýšiť bezpečnosť domácej sieti a zároveň mať prehľad o zariadeniach na nej.

WS room I
14:30
14:30
55min
Jak zkrotit kontejnery, aneb úvod do Kubernetes
Vojtech Suk

Pojďme si ukázat populární orchestraci nad kontejnery - Kubernetes (K8S). Během přednášky si povíme z jakých částí se tento nástroj skládá, k čemu jsou tyto součásti slouží, jaké mi dávájí možnosti, co od K8S očekávat a co naopak ne. Součástí přednášky bude ukázka malého privátního clusteru a informace jak si takovýto cluster sám nainstalovat.

Track II
14:30
55min
Mobilní telefony a tablety s GNU/Linuxem v roce 2020. Proč byste se měli zajímat?
David Heidelberg

Tato přednáška nabízí posluchači vhled do mobilního světa GNU/Linuxu a možností, které dokáže i uživateli nabídnout. V době, kdy je svoboda a soukromí velice aktuální téma si tato přednáška si klade za cíl objasnit většinu dotazů, které si běžný uživatel klade při setkání s pojmy mobilní Linux.

V první části nahlédneme do historie vývoje a popíšeme si aktuální situaci v které se momentálně mobilní linuxový ekosystém nachází a jak si dnes stojí oproti své konkurenci.

V druhé části prozkoumáme uživatelské rozhraní (UI) dostupné na linuxových telefonech a tabletech. Terminál na telefonu je cool, ale máme k dispozici prostředí, které by mohl používat i běžný uživatel?

V třetí části se seznámíme s oficiálně vyráběnými linuxovými telefony a položíme otázku co dokáží nabídnout oproti komunitou spravovaným zažízením?

To nás dovedlo na konec, kde si dovolím pro pokročilejší zmínít možnosti zprovoznění na již existujícím hardwaru (včetně živé ukázky běhu na tabletu Nexus 7).

Track I
15:00
15:00
115min
Embedded Linux, FPGA and Motion Control Hands-On
Pavel Píša

The workshop will use our Debian diskless lab used for Computer Architectures courses. ARM based diskless booted education kits with Xilinx Zynq SoC are used for education. The kits combine MicroZed single-board computer (SBC) with PiKRON designed MZ_APO boards. Board design files are available at https://gitlab.com/pikron/projects/mz_apo.

The DC motor control kits would be available to attendee who could build a complete control loop. See the article Linux pro řízení: minimalistické řešení řízení stejnosměrného mo­toru and presentations: * Linux, RPi and other HW for DC and Brushless/PMSM Motor Control - video * GNU/Linux and FPGA in Real-time Control Applications - video * GNU/Linux, CAN and CANopen in Real-time Control Applications - video

The open-source CTU CAN FD IP core would be shown as well as some other hardware as time allows all with option to test it by attendees.

Language Czech if there is no request to switch to English from attendees.

WS room I
15:00
115min
Workshop Začnete s Reactem (React, Next.js, Zeit)
Zuzka Jeschke

Asi už jste slyšeli o Reactu. Zkoušeli jste ho? Pokud ne a máte zkušenosti s programováním, pojďte se přesvědčit, že React není nic složitého. Na workshopu si ukážeme jak vytvořit nový projekt, jak psát React komponenty a jak jednoduše aplikaci hostovat. Informace co bude potřeba nainstalovat naleznete zde: https://github.com/traineraio/installfest2020

WS room II
15:30
15:30
115min
Modern Linux Networking: An Update for 2020
Adam Kalisz

With the advent of Software Defined Networking (SDN) and Linux becoming the de facto basis for new developments and standards in networking, having a somewhat current overview of what is possible and how it approximately works is almost overwhelming.
This talk will present current Linux networking components that are in a usable state and that might have escaped your attention. It will delve briefly into observability tools with focus on working at usable speed for today's networks.

Basic understanding of networking (VLAN, routing) is assumed. The talk will progress to advanced topics quickly.

Track II
15:30
25min
Turris:Sentinel - sběr dat a dynamický firewall znovu a lépe
Martin Prudek

Výzkumný projekt Turris začínal jako sonda do českého Internetu se zabudovaným systémem sběru dat, jehož viditelné výstupy jsou například greylist a dynamický firewall. Po úspěšném uvedení routeru Turris Omnia však začalo být jasné, že stávající architektura není připravena na rostoucí počet uživatelů a s výhledem na produkci modulárního routeru Turris MOX bylo nutné celý systém přepracovat. Výsledkem je projekt Sentinel, který je nyní v testovací fázi a je volitelnou součástí Turris OS. Přednáška pojednává o architektuře systému a jeho pokroku v nahrazení původního uCollectu.

Track I
16:00
16:00
25min
BitLocker v linuxovém prostředí
Vojtěch Trefný

Pro šifrování disku v tuto chvíli neexistuje technologie, která by fungovala bez potřeby instalace dalších nástrojů a byla plně integrována do systému jak v prostředí Microsoft Windows, tak v prostředí GNU/Linux. V této přednášce se podíváme na možnost používání BitLockeru, technologie pro šifrování disku z Microsoft Windows, v linuxovém prostředí pomocí existujících nástrojů a API a možností integrace do systému tak, aby používání BitLocker zařízení bylo stejně jednoduché jako zařízení šifrovaných pomocí nativní technologie LUKS/dm-crypt.

Track I
16:30
16:30
55min
Kdy se kód čte jako kniha?
Karel Kočí

Každý vývojář ví, že číst kód je mnohdy složitější než psát nový. Dále asi nikoho
nepřekvapí, že trávíme více času první činností než druhou. Přitom kód který čteme
jsme museli prvně napsat. Asi neexistuje univerzální návod jak psát čitelný kód,
ale chci se s Vámi podělit o několik tipů jak čitelnost zlepšit. Nebude řeč o tom
co už jste asi slyšeli, jako třeba pojmenovávání proměnných, ale spíše o na první
pohled méně důležitých, jako třeba zalamování či řazení. Přijďte si poslechnout
moje tipy a případně se i podělit o vlastní.

Track I
17:30
17:30
25min
Úvod do měření internetové cenzury
Jan Pavlinec

Setkali jste se někdy s internetovou cenzurou? Přemýšleli jste, jak by šlo cenzuru systematicky měřit? Jaké jsou současné trendy nebo si naopak nedokážete představit k čemu by něco takového mohlo být dobré ?
V této přednášce se seznámíte s některými OSS projekty, které se tímto problémem zabývají. Představíme si nástroje, které se k tomuto účelu používají a ukážeme si, jak se do podobných měření zapojit.

Track I
10:00
10:00
25min
Governance risk & compliance. Porovnání komerčních a komunitních řešení.
Jakub Rubáš

V přednášce se pokusím vysvětlit, co všechno se skrývá pod ne moc přitažlivou zkratkou GRC a představit rozdíly mezi řešením komunitními a komerčními. Některá řešení si pak bude možné "osahat" na workshopu.

Track II
10:00
55min
Termux: Linux ve vašem Androidu
Petr Krčmář

Android sice používá linuxové jádro, ale neobsahuje posixové uživatelské prostředí. Někdy se ale hodí mít v kapse plnohodnotný systém. Pomůže vám s tím Termux, se kterým nainstalujete vše potřebné.

Track I
10:30
10:30
55min
Prometheus - jiný monitorovací systém
Věroš Kaplan

Prometheus je nástroj na sledování výkonu aplikací a systémů - umožňuje sbírat metriky a vyhodnocovat je. V případě problémů pak pošle upozornění. Prometheus se stal de-facto standardem pro sledování výkonu v Kubernetes či v kontejnerech, ale umožňuje ale pohodlně sledovat i běžné aplikace.

Pojďme se podívat, jak to vlastně funguje, jak se používá a jak se liší od tradičních nástrojů (Nagios, Icinga, a další).

Na přednášku navazuje workshop.

Track II
11:00
11:00
55min
GRC - ukázka nasazení vybraných open source řešení
Jakub Rubáš

ukázka nasazení a vytvoření základních pravidel v open source řešení GRC (Eramba)

WS room I
11:00
115min
How to build private LoRaWAN infrastructure with Docker and ChirpStack
Tomas Hrdlicka

The LoRaWAN is a widely used low power network for the IoT sensors. In this workshop, you will learn how to install and configure private LoRaWAN infrastructure based on open source project ChirpStack (formerly LoraServer).

We will use Docker Swarm as a container platform for the deployment of the individual components of the LoRaWAN infrastructure.

WS room II
11:00
55min
ZEIT, Serverless Deployments - nasazujte aplikace i bez serverů
Ondrej Sika

Máte web nebo aplikaci kterou chcete ukázat světu, ale nechcete se starat o servery nebo infrastrukturu? Odpovědí na tuto otázku je serverless platforma ZEIT. Aplikaci nasadíte pushem do master větve na Githubu nebo příkazem now.

Track I
11:30
11:30
55min
Instalace FHD IPS displeje na ThinkPad X230
Emil Miler

Pokračování mého dobrodružství ve světě ThinkPad modifikací. Tentokrát se budu snažit nainstalovat Full HD IPS displej na X230, a to včetně pájení konvertoru na základní desku, přesněji FHD boardu od nitrocastera. Dost se toho může zvrtnout, tak v nehorším případě bude alespoň sranda :)

Track II
12:00
12:00
25min
Kde aktuálně je už ten autobus.
Tomáš Tichý

Dne 14. ledna 2020 Dopravní podnik začal zveřejňovat údaje o zpoždění svých autobusů. Ukážeme si jak taková open data, automaticky zpracovávat.

Track I
12:00
115min
Základy jazyka Go - workshop
Jakub Čajka, Pavel Tišnovský

Come to learn Go programming language. Powerful compiled, strongly typed language conceived at Google with influence of Plan 9 that favors concurrency and ease of use. Currently core to most of the current container and cloud-native ecosystem components like Kubernetes, Openshift, Podman, Docker, Prometheus,... No prior experience is needed, although we will not cover general basic concepts of programming. Please bring your computer with any of Linux, Windows or Mac OS with you.

WS room I
13:00
13:00
25min
Multi machine tests in openQA
Pavel Dostál

Pomocí openQA se v openSUSE testuje vše od bootloaderu a instalátoru přes konzolové i grafické aplikace na nejrůznějších platformách. My se ale podíváme na multi machine testy, které se hodí na testování klient-server aplikací, clusterů nebo třeba high availability systémů.

Track II
13:00
55min
Prometheus - workshop
Věroš Kaplan

Workshop navazuje na přednášku Prometheus.

Zkusíme přidat metriky do Promethea, zobrazit grafy a nastavit alerty pro Promethea.

WS room II
13:00
115min
ThinkPad sraz
Emil Miler

Sraz pro nadšence a uživatele ThinkPadů. Na místě budeš šance si popovídat o všem ze světa thinkpadů, podívat se na zajímavé kousky a modifikace a v neposlední řadě bude na srazu i corebootovací koutek pro ty, kteří by si chtěli coreboot pořídit, ale nemají na něj potřebné vybavení nebo know-how.

Otevřená místnost
13:30
13:30
25min
Building a CDN with Ceph object storage
Josef Zelenka

We want to present how we built a complex CDN solution with Ceph, Nginx and Haproxy from ground up to serve 160+ million of images 24/7.

Track I
13:30
25min
CI pipelines a tvorba binarek - not good enough
Tomáš Chvátal

Podivame se na pouzivani CI pro generovani binarnich balicku, jake to ma vyhody/nevyhody a proc SUSE pouziva open build service a jak hezky se to vse da integrovat.

Track II
14:00
14:00
115min
Environment monitoring with The Things Network, InfluxDB, and Grafana
Tomas Hrdlicka

Let’s build a system to monitor the environmental conditions such as temperature and humidity in a room. We will build a LoRa sensor node with DHT/BME280 sensor connected to The Things Network. To see graphs in Grafana, we will build a Node.js application reading data from MQTT and storing them in the time series database InfluxDB.

We will use Docker to run the Node.js application for forwarding data from The Things Network to InfluxDB. As Docker instances, we will run the InfluxDB and Grafana so you will be able to run the entire environment on your machine.

Prerequisites
- You will need to have installed on your machine Docker and Docker Compose. How to install it on various platforms you can find at https://docs.docker.com/install

Agenda
- Introduction to LoRaWAN
- Build LoRa sensor node measuring temperature and humidity
- Environment monitoring with The Things Network, InfluxDB, and Grafana

WS room II
14:00
55min
GUI v Octave aneb děláme matematické nástroje s grafikou snadno a rychle
Petr Polášek

Potřebujete občas udělat matematický nástroj s interaktivním ovládání nebo jednoduchý ovládací panel k nějakému měřicímu zařízení připojenému k počítači? Obvykle byste k tomu nejspíš použili Qt, C#, Python nebo něco podobného. Co když ale potřebujete rychle a jednoduše vytvořit zároveň spoustu matematických operací na zobrazovaných datech? Právě k tomu se může hodit použít Octave a jeho kombinaci jednoduchého jazyka orientovaného na matematiku, grafické schopnosti a možnost vytvářet interaktivní uživatelská rozhraní.

Track II
14:00
55min
Moderní nástroje pro příkazovou řádku
Jakub Vokoun

Linux bez příkazové řádky je jako nebe bez hvězd. Historie nástrojů jako například ls, grep, find či standardu POSIX sahá do osmdesátých let minulého století. Ukážeme si nejen moderní pojetí těchto nástrojů, ale i další užitečné pomocníky, které nám v příkazové řádce pomohou HTTP komunikací, práci s daty nebo najít ve velkém JSONu přesně to, co hledáme.

Track I
14:00
115min
Vlastní Terraform Provider v Go
Ondrej Sika

Terraform je populární nástroj na správu infrastruktury. Co když Vás poskytovatel infrastruktury Terraform nepodporuje? Nebo pokud používáte vlastní infrastrukturu? Můžete si napsat vlastní Terraform Provider. A není to rocket science!

Na workshopu si ukážeme jak. Společně si napíšeme vlastní demo provider v Go. Zvládnete to i bez znalosti Go. Začneme instalaci Go a skončíme jednoduchým Terraform manifestem kde využijete Váš provider.

Technicke pozadavky na Workshop:

  • Visual Studio Code
  • Go
  • Terraform
WS room I
15:00
15:00
55min
CNC Frézování a Otevřený CAM software
Tomáš Mudruňka

3D tiskárny zažily v hobby sféře neuvěřitelný boom a potřebný slicing software je nativně dostupný snad na všech platformách. Jak ale Linux obstojí v tradičnější disciplíně CNC světa? Je jedno, jestli chcete frézovat desku plošných spojů, nebo třeba skateboard. Vždy potřebujete ke zpracování designu z CADu ještě tzv. CAM software (computer aided manufacturing). V přednášce se podíváme na možnosti přípravy g-kódu pro tříosé CNC frézy. To vše s využitím FOSS softwarových toolchainů, samozřejmě na Linuxu.

Aneb jak se programátor rekvalifikoval na truhláře.

Track II
15:00
55min
Mikroslužby a Kontejnery
David Bečvařík

V současném IT je trendem kontejnerizace a přepis aplikací do mikroslužeb. Pojďme se spolu zamyslet, co to reálně znamená a nastínit si i techniky a nástroje - Kubernetes, Istio, CI/CD, Ansible, a mnohé další, které nám pomohou řešit provozní problémy takovýchto aplikací. V přednášce si nastíníme i více než jen technologicky stack, ale povíme si i o způsobech jak řešit configuration management, nasazení nových verzí, zálohování, monitoring atp. Přednášku zakončíme pohledem na modernizaci aplikací a jak propojit nové trendy s klasickou IT infratrukturou.

Track I
16:00
16:00
55min
Unattended installation ISO
Jakub Vokoun

Instalujete často a téměř již poslepu? Jde to lépe a efektivněji! Pojďte se podívat, jak se dá nainstalovat Debian bez jediného kliknutí. Ukážeme si, jak si připravit instalační ISO pro Debian a CentOS ušité vám na míru.

Track II
16:00
55min
bezpečné řešení pro správu hesel musí být opensource
Josef Jebavý

Je trend generovat hesla a mít je centrálně uložená.
Pokud však jde o bezpečnost je vždy lepší, když použitý nástroj je open-source.
Bitwarden toto umožňuje a krom toho, že je open-source je možno ho provozovat i na vlastním serveru.
Co Bitwarden umí a jak s ním sdílet hesla v rámci různých zařízení se dozvíte na přednášce.

Track I