Installfest 2020

David Heidelberg

Davida zajímali vždy inovace. Během dospívání se setkal s Linuxem a open-source komunitou. Linux se mu zalíbil natolik, že pečlivě vymazal betaverzi Visty ze svého počítače a začal objevovat nový svět, kterýho brzy vtáhl do děje.

Jako vášnivý hráč oživil projekt Gallium Nine, který umožnil hráčům užít si hry psané pro DirectX 9 pod Linuxem, tak jako kdyby hráli na Windows.

Aktuálně pracuje na vývoji a integraci mobilního Linuxu a rád přispívá do komunitních projektů.
Ač se nevěnuje přímo programování, jeho vášní je nacházet a skládat technologie tak, aby z nich vzniklo něco zajímavého, hodnotného.

The speaker's profile picture

Sessions

02-29
14:30
55min
Mobilní telefony a tablety s GNU/Linuxem v roce 2020. Proč byste se měli zajímat?
David Heidelberg

Tato přednáška nabízí posluchači vhled do mobilního světa GNU/Linuxu a možností, které dokáže i uživateli nabídnout. V době, kdy je svoboda a soukromí velice aktuální téma si tato přednáška si klade za cíl objasnit většinu dotazů, které si běžný uživatel klade při setkání s pojmy mobilní Linux.

V první části nahlédneme do historie vývoje a popíšeme si aktuální situaci v které se momentálně mobilní linuxový ekosystém nachází a jak si dnes stojí oproti své konkurenci.

V druhé části prozkoumáme uživatelské rozhraní (UI) dostupné na linuxových telefonech a tabletech. Terminál na telefonu je cool, ale máme k dispozici prostředí, které by mohl používat i běžný uživatel?

V třetí části se seznámíme s oficiálně vyráběnými linuxovými telefony a položíme otázku co dokáží nabídnout oproti komunitou spravovaným zažízením?

To nás dovedlo na konec, kde si dovolím pro pokročilejší zmínít možnosti zprovoznění na již existujícím hardwaru (včetně živé ukázky běhu na tabletu Nexus 7).

Track I