Tomáš Mudruňka
Toho času embedded vývojář. Letitý správce Linuxových systémů a tak trochu z donucení i síťař. Ve volném čase místo děvčat prohání CNC frézu.
Sessions
2020 je rok FPGA. Ceny vývojových kitů padly do řádu stokorun a padají dále, neoficiální opensource toolchainy vznikají snad pro všechny značky FPGA čipů. Zakázkové plošňáky včetně strojového osazení stojí méně než neosazené před pár lety.
Cože? Že FPGA jsou stašidelná a tajemná zařízení? Že raději zůstanete u programování Arduina v C?
Tato přednáška je právě pro vás.
Povíme si, jak je možné na hradlových polích spustit kód napsaný v C. Jak obsloužit 42+ asynchronních sběrnic zároveň. A jak naklikat kód pro hradlové pole pomocí drag-and-drop nástrojů. Tyto nástroje ovládne i člověk bez zkušeností s programováním v HDL, jako například přednášející.
Právě jste v C naprogramovali ESP32 a umíte ovládat kávovar po wifi. Gratuluji. Zábavná část je za vámi a teď zbývá naprogramovat hromadu nudných drobností, aby vaše zařízení bylo skutečně užitečné:
Heslo na wifi mám hardcoded v C, ale co když se změní? Nechci vždy rekompilovat. Chci každé ráno vytáhnout žaluzie, ale ESP32 neví kolik je hodin. Jak v C rozparsuji JSON z MQTT nebo HTTPS? Potřebuji tlačítko pro reset nastavení. Jak udělám stacktrace z mikrokontroléru bez drahého JTAG adaptéru, který stejně neumím nastavit? Jak uložím něco na SPI flashku bez nutnosti psát si vlastní wear-leveling algoritmus? Co když aktualizuji firmware přes internet, ale zařízení se po upgradu kvůli chybě už nepřipojí na wifi? Jak naplánuji, aby mikrokontrolér tohle všechno stíhal naráz?
Pokud si kladete tyto (nebo podobné) otázky, tak přijďte na přednášku.
3D tiskárny zažily v hobby sféře neuvěřitelný boom a potřebný slicing software je nativně dostupný snad na všech platformách. Jak ale Linux obstojí v tradičnější disciplíně CNC světa? Je jedno, jestli chcete frézovat desku plošných spojů, nebo třeba skateboard. Vždy potřebujete ke zpracování designu z CADu ještě tzv. CAM software (computer aided manufacturing). V přednášce se podíváme na možnosti přípravy g-kódu pro tříosé CNC frézy. To vše s využitím FOSS softwarových toolchainů, samozřejmě na Linuxu.
Aneb jak se programátor rekvalifikoval na truhláře.