Installfest 2020

“Zaměřování vysílačů s rtl-sdr” Jan Hrach · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Z USB klíčenek původně určených pro příjem televize - rtl-sdr - jsem postavil zaměřovač vysílačů pracující na principu měření rozdílu v čase příjmu (TDOA).


“Mobilní telefony a tablety s GNU/Linuxem v roce 2020. Proč byste se měli zajímat?” David Heidelberg · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Tato přednáška nabízí posluchači vhled do mobilního světa GNU/Linuxu a možností, které dokáže i uživateli nabídnout. V době, kdy je svoboda a soukromí velice aktuální téma si tato přednáška si klade za cíl objasnit většinu dotazů, které si běžný uživatel klade při setkání s pojmy mobilní Linux.

V …


“QtMIPS Hands on Session to Understand Computer Architectures and Discuss Its Teaching” Pavel Píša, Karel Kočí · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Interactive session with QtMIPS simulator to demonstrate and discuss teaching of the B3B35APO Computer Architectures course at FEE CTU. * The video of the LinuxDays 2019 public introduction of the project https://youtu.be/fhcdYtpFsyw * LinuxDays 2019 talk abstract https://pretalx.linuxdays.cz/2019…


“Embedded hardware bringup” Marek Vasut · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Prednaska pojedna o celem procesu oziveni embedded systemu, od hardwarove funkcniho prototypu zarizeni az po bootujici Linuxovy userspace. Prvni cast prednasky pokryva zavadec U-Boot, jak jej zkompilovat, jak do nej pridat nove zarizeni, device tree a driver model, jak jej spustit na desce pomoci J…


“Embedded Linux, FPGA and Motion Control Hands-On” Pavel Píša · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

The workshop will use our Debian diskless lab used for Computer Architectures courses. ARM based diskless booted education kits with Xilinx Zynq SoC are used for education. The kits combine MicroZed single-board computer (SBC) with PiKRON designed MZ_APO boards. Board design files are available at…


“Kde aktuálně je už ten autobus.” Tomáš Tichý · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Dne 14. ledna 2020 Dopravní podnik začal zveřejňovat údaje o zpoždění svých autobusů. Ukážeme si jak taková open data, automaticky zpracovávat.


“Unattended installation ISO” Jakub Vokoun · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Instalujete často a téměř již poslepu? Jde to lépe a efektivněji! Pojďte se podívat, jak se dá nainstalovat Debian bez jediného kliknutí. Ukážeme si, jak si připravit instalační ISO pro Debian a CentOS ušité vám na míru.


“bezpečné řešení pro správu hesel musí být opensource” Josef Jebavý · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Je trend generovat hesla a mít je centrálně uložená.
Pokud však jde o bezpečnost je vždy lepší, když použitý nástroj je open-source.
Bitwarden toto umožňuje a krom toho, že je open-source je možno ho provozovat i na vlastním serveru.
Co Bitwarden umí a jak s ním sdílet hesla v rámci různých zaříze…


“Emailová sebeobrana: ochraňte soukromí svých blízkých s GnuPG” zebra · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Ve fyzickém světě považujeme závěsy v oknech, dopisní obálky a zavřené dveře za samozřejmé způsoby ochrany svého soukromí. Proč by to mělo být v digitálním světě jinak?

I když někteří poskytovatelé emailových služeb jsou velmi důvěryhodní, vaše soukromí a bezpečnost může být ohrožena při útocích z…


“Sway - Tiling Wayland Compositor” Jan Uhlík · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Mnoho linuxových distribucí pomalu (ale jistě) přechází na display protokol Wayland. Sway je Wayland alternativa k oblíbenému dlaždicovému windows manageru i3. Na přednášce si v krátkosti vysvětlíme, jak vlastně funguje GUI na Linux OS. Následovat bude ukázka práce s prostředím a výčet základních n…


“Termux: Linux ve vašem Androidu” Petr Krčmář · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Android sice používá linuxové jádro, ale neobsahuje posixové uživatelské prostředí. Někdy se ale hodí mít v kapse plnohodnotný systém. Pomůže vám s tím Termux, se kterým nainstalujete vše potřebné.


“Governance risk & compliance. Porovnání komerčních a komunitních řešení.” Jakub Rubáš · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

V přednášce se pokusím vysvětlit, co všechno se skrývá pod ne moc přitažlivou zkratkou GRC a představit rozdíly mezi řešením komunitními a komerčními. Některá řešení si pak bude možné "osahat" na workshopu.


“GRC - ukázka nasazení vybraných open source řešení” Jakub Rubáš · Workshop - 55 minutes (55 minutes)

ukázka nasazení a vytvoření základních pravidel v open source řešení GRC (Eramba)


“Building a CDN with Ceph object storage” Josef Zelenka · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

We want to present how we built a complex CDN solution with Ceph, Nginx and Haproxy from ground up to serve 160+ million of images 24/7.


“Jak zkrotit kontejnery, aneb úvod do Kubernetes” Vojtech Suk · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Pojďme si ukázat populární orchestraci nad kontejnery - Kubernetes (K8S). Během přednášky si povíme z jakých částí se tento nástroj skládá, k čemu jsou tyto součásti slouží, jaké mi dávájí možnosti, co od K8S očekávat a co naopak ne. Součástí přednášky bude ukázka malého privátního clusteru a infor…


“Základy jazyka Go - workshop” Jakub Čajka, Pavel Tišnovský · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Come to learn Go programming language. Powerful compiled, strongly typed language conceived at Google with influence of Plan 9 that favors concurrency and ease of use. Currently core to most of the current container and cloud-native ecosystem components like Kubernetes, Openshift, Podman, Docker, P…


“Turris:Sentinel - sběr dat a dynamický firewall znovu a lépe” Martin Prudek · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Výzkumný projekt Turris začínal jako sonda do českého Internetu se zabudovaným systémem sběru dat, jehož viditelné výstupy jsou například greylist a dynamický firewall. Po úspěšném uvedení routeru Turris Omnia však začalo být jasné, že stávající architektura není připravena na rostoucí počet uživat…


“CNC Frézování a Otevřený CAM software” Tomáš Mudruňka · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

3D tiskárny zažily v hobby sféře neuvěřitelný boom a potřebný slicing software je nativně dostupný snad na všech platformách. Jak ale Linux obstojí v tradičnější disciplíně CNC světa? Je jedno, jestli chcete frézovat desku plošných spojů, nebo třeba skateboard. Vždy potřebujete ke zpracování design…


“Mongoose OS na ESP32” Tomáš Mudruňka · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Právě jste v C naprogramovali ESP32 a umíte ovládat kávovar po wifi. Gratuluji. Zábavná část je za vámi a teď zbývá naprogramovat hromadu nudných drobností, aby vaše zařízení bylo skutečně užitečné:

Heslo na wifi mám hardcoded v C, ale co když se změní? Nechci vždy rekompilovat. Chci každé ráno vyt…


“FPGA: Nebojte se hradlových polí” Tomáš Mudruňka · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

2020 je rok FPGA. Ceny vývojových kitů padly do řádu stokorun a padají dále, neoficiální opensource toolchainy vznikají snad pro všechny značky FPGA čipů. Zakázkové plošňáky včetně strojového osazení stojí méně než neosazené před pár lety.

Cože? Že FPGA jsou stašidelná a tajemná zařízení? Že raději…


“bash script from scratch” Lukáš Bařinka · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Ukázka tvorby skriptu v shellu od #! po komplexní skript.


“Mikroslužby a Kontejnery” David Bečvařík · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

V současném IT je trendem kontejnerizace a přepis aplikací do mikroslužeb. Pojďme se spolu zamyslet, co to reálně znamená a nastínit si i techniky a nástroje - Kubernetes, Istio, CI/CD, Ansible, a mnohé další, které nám pomohou řešit provozní problémy takovýchto aplikací. V přednášce si nastíníme i…


“ThinkPad sraz” Emil Miler · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Sraz pro nadšence a uživatele ThinkPadů. Na místě budeš šance si popovídat o všem ze světa thinkpadů, podívat se na zajímavé kousky a modifikace a v neposlední řadě bude na srazu i corebootovací koutek pro ty, kteří by si chtěli coreboot pořídit, ale nemají na něj potřebné vybavení nebo know-how.


“Instalace FHD IPS displeje na ThinkPad X230” Emil Miler · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Pokračování mého dobrodružství ve světě ThinkPad modifikací. Tentokrát se budu snažit nainstalovat Full HD IPS displej na X230, a to včetně pájení konvertoru na základní desku, přesněji FHD boardu od nitrocastera. Dost se toho může zvrtnout, tak v nehorším případě bude alespoň sranda :)


“Základy využití assembleru v Linuxu” Pavel Tišnovský · Workshop - 55 minutes (55 minutes)

Workshop, na kterém se seznámíme s použitím assembleru v Linuxu. Použijeme GNU Assembler pro tvorbu jednoduchých aplikací (Hello world, programové smyčky) na počítačích s procesory x86-64 (64bitová platforma). Pro workshop je zapotřebí mít nainstalovány nástroje "as" a "ld", a samozřejmě nějaký (li…


“ZEIT, Serverless Deployments - nasazujte aplikace i bez serverů” Ondrej Sika · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Máte web nebo aplikaci kterou chcete ukázat světu, ale nechcete se starat o servery nebo infrastrukturu? Odpovědí na tuto otázku je serverless platforma ZEIT. Aplikaci nasadíte pushem do master větve na Githubu nebo příkazem now.


“Vlastní Terraform Provider v Go” Ondrej Sika · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Terraform je populární nástroj na správu infrastruktury. Co když Vás poskytovatel infrastruktury Terraform nepodporuje? Nebo pokud používáte vlastní infrastrukturu? Můžete si napsat vlastní Terraform Provider. A není to rocket science!

Na workshopu si ukážeme jak. Společně si napíšeme vlastní demo …


“PaaS komponenty jako cesta k DevOps bez Ops” Petr Černohouz · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

DevOps by mělo být hlavně kulturní změnou, ale často přechází do situace, kdy si vývojáři sami nasazují a provozují svá řešení. Platform-as-a-Service komponenty jim mohou situaci usnadnit a vyřešit za ně běžné Ops činnosti. V přednášce si na několika příkladech ukážeme, jak nám mohou PaaS komponent…


“Zabezpečenie domácej sieti” Marko Žbirka · Workshop - 55 minutes (55 minutes)

S nárastom IoT zariadení v našich domácich sieťach, prestáva mať bežný užívateľ prehľad a kontrolu nad vlastnou sieťou. Na tomto workshope si ukážeme ako správnou konfiguráciou sieťových prvkov a využitím Raspberry Pi alebo VM, môžeme zvýšiť bezpečnosť domácej sieti a zároveň mať prehľad o zariaden…


“BitLocker v linuxovém prostředí” Vojtěch Trefný · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Pro šifrování disku v tuto chvíli neexistuje technologie, která by fungovala bez potřeby instalace dalších nástrojů a byla plně integrována do systému jak v prostředí Microsoft Windows, tak v prostředí GNU/Linux. V této přednášce se podíváme na možnost používání BitLockeru, technologie pro šifrován…


“Kdy se kód čte jako kniha?” Karel Kočí · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Každý vývojář ví, že číst kód je mnohdy složitější než psát nový. Dále asi nikoho
nepřekvapí, že trávíme více času první činností než druhou. Přitom kód který čteme
jsme museli prvně napsat. Asi neexistuje univerzální návod jak psát čitelný kód,
ale chci se s Vámi podělit o několik tipů jak čitelno…


“Zaciname monitoring s Prometheus & Grafana” Anton Vorobiev, Štěpán Vraný · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Dost často potkáváme názor, že ""Prometheus je cool, ale strašně složitý"". Chtěli bychom toto tvrzení vyvrátit a provést základní workshop o sběru metrik a monitoringu pomocí Promethea. Během workshopu postavíme ""good starting point"": funkční setup skládající se z prometheus serveru, sady export…


“🐝 zigbee2mqtt.io” Adam Hořčica · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

V přednášce se podíváme na program zigbee2mqtt, který umožňuje komunikovat se Zigbee zařízeními pomocí otevřeného protokolu MQTT.

I když se to možná nezdá, Zigbee dnes používá mnoho výrobců (Philips, Ikea nebo třeba Xiaomi) ve svých „smart home“ řešeních. Zpravidla se tím ale moc nechlubí. Znamená…


“Úvod do měření internetové cenzury” Jan Pavlinec · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Setkali jste se někdy s internetovou cenzurou? Přemýšleli jste, jak by šlo cenzuru systematicky měřit? Jaké jsou současné trendy nebo si naopak nedokážete představit k čemu by něco takového mohlo být dobré ?
V této přednášce se seznámíte s některými OSS projekty, které se tímto problémem zabývají.…


“Prometheus - jiný monitorovací systém” Věroš Kaplan · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Prometheus je nástroj na sledování výkonu aplikací a systémů - umožňuje sbírat metriky a vyhodnocovat je. V případě problémů pak pošle upozornění. Prometheus se stal de-facto standardem pro sledování výkonu v Kubernetes či v kontejnerech, ale umožňuje ale pohodlně sledovat i běžné aplikace.

Pojďme …


“Prometheus - workshop” Věroš Kaplan · Workshop - 55 minutes (55 minutes)

Workshop navazuje na přednášku Prometheus.

Zkusíme přidat metriky do Promethea, zobrazit grafy a nastavit alerty pro Promethea.


“Multi machine tests in openQA” Pavel Dostál · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Pomocí openQA se v openSUSE testuje vše od bootloaderu a instalátoru přes konzolové i grafické aplikace na nejrůznějších platformách. My se ale podíváme na multi machine testy, které se hodí na testování klient-server aplikací, clusterů nebo třeba high availability systémů.


“Workshop Začnete s Reactem (React, Next.js, Zeit)” Zuzka Jeschke · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Asi už jste slyšeli o Reactu. Zkoušeli jste ho? Pokud ne a máte zkušenosti s programováním, pojďte se přesvědčit, že React není nic složitého. Na workshopu si ukážeme jak vytvořit nový projekt, jak psát React komponenty a jak jednoduše aplikaci hostovat. Informace co bude potřeba nainstalovat nalez…


“Moderní nástroje pro příkazovou řádku” Jakub Vokoun · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Linux bez příkazové řádky je jako nebe bez hvězd. Historie nástrojů jako například ls, grep, find či standardu POSIX sahá do osmdesátých let minulého století. Ukážeme si nejen moderní pojetí těchto nástrojů, ale i další užitečné pomocníky, které nám v příkazové řádce pomohou HTTP komunikací, práci …


“GUI v Octave aneb děláme matematické nástroje s grafikou snadno a rychle” Petr Polášek · Talk - 50 minutes + 5 minutes discussion (55 minutes)

Potřebujete občas udělat matematický nástroj s interaktivním ovládání nebo jednoduchý ovládací panel k nějakému měřicímu zařízení připojenému k počítači? Obvykle byste k tomu nejspíš použili Qt, C#, Python nebo něco podobného. Co když ale potřebujete rychle a jednoduše vytvořit zároveň spoustu mate…


“Environment monitoring with The Things Network, InfluxDB, and Grafana” Tomas Hrdlicka · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

Let’s build a system to monitor the environmental conditions such as temperature and humidity in a room. We will build a LoRa sensor node with DHT/BME280 sensor connected to The Things Network. To see graphs in Grafana, we will build a Node.js application reading data from MQTT and storing them in …


“How to build private LoRaWAN infrastructure with Docker and ChirpStack” Tomas Hrdlicka · Workshop - 115 minutes (1.9 hours)

The LoRaWAN is a widely used low power network for the IoT sensors. In this workshop, you will learn how to install and configure private LoRaWAN infrastructure based on open source project ChirpStack (formerly LoraServer).

We will use Docker Swarm as a container platform for the deployment of the …


“Modern Linux Networking: An Update for 2020” Adam Kalisz · Talk - 110 minutes + 5 minutes discussion (1.9 hours)

With the advent of Software Defined Networking (SDN) and Linux becoming the de facto basis for new developments and standards in networking, having a somewhat current overview of what is possible and how it approximately works is almost overwhelming.
This talk will present current Linux networking …


“ESP32-S2” Petr Stehlík · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Nový čip od Espressif Systems, tentokrát už s fungujícím USB? Též se pozastavíme nad (ne)bezpečností čipu ESP32...


“Co nového na Strahově” J. Zdenek · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Během posledních pár let - od poslední SH přednášky - se nám toho v serverech a síti hodně změnilo. Talk bude rychlým shrnutím nejzajímavějších technologií, změn a nastalých problémů, které jsme řešili.


“CI pipelines a tvorba binarek - not good enough” Tomáš Chvátal · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Podivame se na pouzivani CI pro generovani binarnich balicku, jake to ma vyhody/nevyhody a proc SUSE pouziva open build service a jak hezky se to vse da integrovat.


“Kontextová historie shellu” Šimon Let · Talk - 20 minutes + 5 minutes discussion (25 minutes)

Když pustíte v terminálu nějaký příkaz, tak se vám uloží do historie shellu.
Nebylo by užitečné, kdyby v historii bylo uloženo více než jen spuštěný příkaz? Líbilo by se vám, kdyby jste mohli vyhledávat v historii třeba podle adresáře, kde jste příkaz spustili? Vrátíte se někdy po delší době k proj…