Installfest 2020

Emailová sebeobrana: ochraňte soukromí svých blízkých s GnuPG
02-29, 13:00–14:55 (Europe/Prague), WS room II

Ve fyzickém světě považujeme závěsy v oknech, dopisní obálky a zavřené dveře za samozřejmé způsoby ochrany svého soukromí. Proč by to mělo být v digitálním světě jinak?

I když někteří poskytovatelé emailových služeb jsou velmi důvěryhodní, vaše soukromí a bezpečnost může být ohrožena při útocích ze strany počítačových kriminálníků. Abychom se stali plnoprávnými občany v digitální společnosti, musíme si budovat bezpečnost od základů.

Neexistuje objektivní způsob, jak rozhodnout, co je důvěrná soukromá korespondence. Proto, i když si můžete myslet, že email, který posíláte známému, je z hlediska bezpečnosti nezajímavý, je lepší nepředpokládat, že si totéž myslí i váš známý (nebo špión!). Šifrování korespondence je projev respektu k soukromí lidí, se kterými komunikujete.

Šifrování již používá mnoho novinářů, whistleblowerů, aktivistů a výzkumníků, takže vaši známí už možná slyšeli o pár lidech, kteří jej používají. Každý, kdo se rozhodne postavit proti masovému špehování pomocí šifrování, ulehčuje odpor i ostatním. Když se lidé snaží, aby používání silného šifrování bylo normální, nastane několik významných účinků: znamená to, že lidé, kteří potřebují soukromí nejvíce, například potenciální oznamovatelé trestných činů (whistlebloweři) nebo aktivisti, se s mnohem větší pravděpodobností dozví o šifrování. Čím více lidí používá v šifrování a v čím více případech, tím složitější je pro špionážní systémy zaměřit se na ty, kteří si nemohou dovolit být odhaleni, a ukazuje to solidaritu s těmito lidmi.

V tomto workshopu budeme postupovat podle instrukcí FSF email-self defense [1]. Obsahem bude nainstalovat a nastavit šifrovanou emailovou komunikaci na vašich počítačích pomocí šifrovacího nástroje GnuPG. Automatizace šifrování bude nastavena pomocí nástroje Enigmail [2].

V ideálním případě by měli účastníci mít již nastaven a nakonfigurován kompatibilní emailový klient Thunderbird [3] se svým emailovým účtem. Pro zájemce o šifrování ve webovém rozhraní můžeme pomoct s konfigurací add-onu do prohlížeče Mailvelope [4].

[1] https://emailselfdefense.fsf.org/cs/workshops.html

[2] https://www.enigmail.net/index.php/en/

[3] https://www.thunderbird.net

[4] https://www.mailvelope.com/en


Obtížnost přednášky

Začátečníci

GNU/Linux jsem používal již na svém prvním PC. Od té doby jsem nadšenec pro svobodný software.