Installfest 2021

To see our schedule with full functionality, like timezone conversion and personal scheduling, please enable JavaScript and go here.
09:30
09:30
55min
Bezpečné přihlášení k SSH pomocí hardwarových tokenů
Petr Krčmář

Přihlašování na SSH pomocí veřejného klíče by dnes už mělo být naprostým standardem. Lze to ale dělat ještě lépe, protože novější verze OpenSSH implementuje podporu U2F. Privátní klíč tedy můžete mít ukrytý v tokenu, odkud nehrozí jeho únik.

Track I
09:30
55min
Vývoj archtektur procesorů na příkladech inovací od i4004 k Apple M1 a příštím generacím RISC-V
Pavel Píša

Vývoj architektur procesoru lze sledovat jako dobrodružný příběh překonávání překážek způsobených ze začátku především velmi omezeným počtem tranzistorů, které bylo možné implementovat na jednom čipu, později rychlostí zpracování instrukcí, poté rychlostí pamětí, které se povedlo překonat pozorováním, že se často přístupy po určitý časový interval opakují k omezenému množství položek, případně se přistupuje k položkám následujícím. Velmi pozoruhodné pak je, že velké renomované firmy se nechaly opakovaně svést na zcestní, systém pro automatickou správu paměti přenesený do hardware a taková komplexita, že se nikdy nepodařilo předpokládaný výkon získat. Naopak učitelé bez s minimem prostředků opakovaně se svými žáky při zvážení jejich omezených technologických možností často nalezli řešení, která se zpětně ukázala jako cesta vřed, kterou i ti velcí v tichosti převzali.

Zkusíme si odpovědět na otázku, proč i nejnovější a nejvýkonnější procesory s architekturou x86 dokáží dekódovat jen čtyři nové instrukce naráz, jak zvyšují propustnost na až šest za hodinový takt ve smyčkách, proč Apple M1 dokáže dekódovat až 8 instrukcí za takt . V krátkosti vysvětlím, co znamená pojem dataflow window, podle testů na M1 > 600 instrukcí.

V závěru zkusíme analyzovat jak na tom s propustností bude při načítání 16 byte naráz architektura RISC-V při kombinování instrukcí 32 a 16 bity.

Příležitost chci využít i jako náhradu za neodpřednášenou poslední přednášku předmětu Architektury počítačů, která se do běhu poznamenaného nedobrovolným přechodem na distanční formu nevešla, přesto, že jsem si materiály k preznetaci pro studenty se zájmem připravil.

Pro ty, kdo jsou v oboru nováčky pak pro hlubší zážitek z popisovaného dobrodružství nabízím seznámení se s pojmy ve formě odkazů do Wikipedie, které propojili naši studenti v rámci přípravy na zkoušku nebo přímo kompletní narychlo vzniklé nahrávky všech proběhlých přednášek na YouTube.

Koho pak problematika procesorové techniky zaujme, tak může za zdroj dalších informací přistoupit k přednáškám z předmětu Pokročilé architektury počítačů.

Video: https://youtu.be/v2vHgf83E-0

Track II
10:30
10:30
25min
FPGA od studentů pro studenty
Filip Kučera, Kamila Zeleňáková

V rámci studentského projektu jsme si vyzkoušeli, jaké je to vytvářet na FPGA displayový Framebuffer s DMA přístupem a technikou Scatter & Gatter pro použití ve výuce Architektur počítačů.
Na cestě jsme potkali mnoho hardwarových nástrah, střetů FPGA s Linuxovým jádrem a naučili jsme se i místnímu jazyku AXI. Vše nakonec dobře dopadlo a my bychom Vám rádi pověděli o tom, jak s tím vším vlastně začít, navrhnout a dotáhnout k něčemu použitelnému :-)

Použité FPGA & Arm

Architektura počítačů

Dokumentace k použitému kitu

Současný VHDL návrh pro výuku ve větvi microzed-2dc repozitáře

Námi upravená periferie displeje ve větvi microzed_apo-lcd-dma-wip

Track II
10:30
115min
Prometheus 101
Štěpán Vraný, Anton Vorobiev

Dost často potkáváme názor, že "Prometheus je cool, ale strašně složitý". Chtěli bychom toto tvrzení vyvrátit a provést základní workshop o sběru metrik a monitoringu pomocí Promethea. Během workshopu postavíme "good starting point": funkční setup skládající se z prometheus serveru, sady exportérů, alertmanagera a grafany. Účastníci by na tomto základě mohli stavět provozní setup podle svých potřeb.

WS room I
10:30
55min
Rok Linuxového telefonu
Pavel Machek

Letošek bude rokem Linuxového telefonu. No a když ne, tak to řekneme o příšťím roce. I když... věci se opravdu začínají hýbat.

Budu mluvit o tom jak dostat "běžnou" distribuci typu Debian na telefon a jaké telefony jsou na to vhodné -- tedy jaký hardware koupit. Zmíním, jak má vypadat podpora v kernelu a ve vrstvách nad ním. Zmíním pokroky projektu "Maemo Leste", díky kterému nosím v kapse PDA snů a zároveň zařízení, které se začíná blížit použitelnému telefonu.

Track I
11:00
11:00
25min
Vývoj driverů a BSP pro NuttX
Michal Lenc

NuttX je malý POSIXový RTOS využívaný na mnoha mikrokontrolerech. Přednáška uvede postup při vývoji NuttX FlexCAN driveru pro i.MX RT1060 MCU [1] a následné portaci a ladění NuttXu na levnou destičku Teensy 4.x [2], kterou využívá firmou PiKRON navržený BaseBoard [3]. Povíme si, jaké nástrahy nás při vývoji potkaly a jak jsme se s nimi vypořádali, a zbyde-li čas, podíváme se i nějaké praktické ukázky.

[1] https://github.com/apache/incubator-nuttx/pull/2004
[2] https://www.pjrc.com/store/teensy41.html
[3] https://gitlab.com/pikron/projects/imxrt-devel/-/wikis/teensy_bb

Track II
11:30
11:30
25min
Pohodlný vývoj pro embedded zařízení s Linuxem
Josef Jebavý

Jednodeskové počítače s procesory ARM se rozšiřují. Z takových desek je možno dělat embedded zařízení ať už jako vývojové zařízení nebo základ pro průmyslové řešení. Ať už je deska výkonná nebo ne pokud tam běží Linux můžete využít různé způsoby vývoje softwaru. Jaké však použít nástroje a postupy, pokud nemáte specifické požadavky nebo se jedná o prototypování či vzdělávací projekt?

Track II
11:30
25min
RancherOS
Pavel Dostál

Představení container host operačního systému RacherOS a možnosti jeho nasazení a konfigurace.

Track I
12:00
12:00
25min
Co nového u sledování vozidel MHD
Tomáš Tichý

Již přes rok máme k dispozici nástroj pro sledování polohy vozidel MHD v Praze pomocí platformy Golemio API. Co nového za uplynulý rok přibylo v této platformě. Jak to nově funguje u tramvají a jaká je přesnost (dochvilnost) provozu. Co nás bude čekat dál.

Track I
12:00
25min
systemd.resource-control (5)
Michal Koutný

Název je odkaz na manuálovou stránku. V tomto talku bude přehled toho, kterých systémových zdrojů se to týká, co se měří a nad čím (ne)lze vládnout. Vysvětlení využije abstrakce a utility, které nabízí systemd pro všednodenní použití.

Track II
13:00
13:00
115min
Distance Hands on Session with Real Embedded Linux, FPGA and Motion Control Systems
Pavel Píša

The last year has been challenging for the subjects which goal is to share, pass knowledge and practice in area of computer hardware to the students. We have used YouTube to provide students feedback what their programs do with real hardware. All iteration has to be solved remotely. We have tried even to equip systems with RC model servos to simulate hands on experience to manipulate with inputs etc... We provided 7 systems to for our students through remote access and 20 to lent them home. We plan to prepare more systems to be online accessible during the workshop. If there is expressed interested in advance we can setup 20 or even more boards and some bunch of cameras. The similar meeting at OpenAlt where we have put single board for hacking from wild Internet has great success. You can prepare for your turn on the MZ_APO board by listening the lecture on YouTube https://youtu.be/U3Ksx2bTrtY.

The workshop will use our Debian diskless lab used for Computer Architectures courses. ARM based diskless booted education kits with Xilinx Zynq SoC are used for education. The kits combine MicroZed single-board computer (SBC) with PiKRON designed MZ_APO boards. Board design files are available at https://gitlab.com/pikron/projects/mz_apo.

The DC motor control kits would be available to attendee who could build a complete control loop. See the article Linux pro řízení: minimalistické řešení řízení stejnosměrného mo­toru and presentations: * Linux, RPi and other HW for DC and Brushless/PMSM Motor Control - video * GNU/Linux and FPGA in Real-time Control Applications - video * GNU/Linux, CAN and CANopen in Real-time Control Applications - video

The open-source CTU CAN FD IP core would be shown as well as some other hardware as time allows all with option to test it by attendees.

The extension of the PXMC https://pxmc.org/ motion control library to allow coordinated control of education DC motor kits is shown in the video summary of the workshop. The mentioned demo on the real robotic hardware (Rose Garden) is located on motion control related PiKRON.com page.

Language Czech if there is no request to switch to English from attendees.

Video https://youtu.be/W6DrS8H5YJg

WS room I
13:00
55min
Nix pro vývojáře
Michal Sojka

V této přednášce se podíváme na „správce balíků“ Nix. Pokud si říkáte, že vám stačí správce balíků vaší distribuce a další nepotřebujete, možná vás tato přednáška vyvede z omylu. Nix je sice základem Linuxové distribuce NixOS, ale jak uvidíte, jedná se o velmi užitečného pomocníka i v ostatních distribucích.

Nejprve si představíme samotný Nix, a ukážeme si čím by pro vás mohl být užitečný pokud jste „jen“ SW vývojář a nezajímá vás vývoj Linuxových distribucí. Dále se podíváme některé související nástroje jako nix-shell, direnv a lorri. Na závěr ukážu několik komplexnějších příkladů (převážně z vývoje pro „embedded“ zařízení), kde použití Nixu vyřešilo mnohé problémy.

Track II
13:00
25min
Streamovaní a nahravání videa v Linuxu.
Petr "Hody" Hodač

Jak streamovat z Linuxu? Jak rycle nastavit software a kdy je třeba použít jaký Hardware? Jak funguje klíčování, zpoždování, ekvalizace, kompresor nebo potlačení šumu? To vše se dozvíte na přednášce a to s praktickými ukázkami.

Track I
13:30
13:30
55min
Novinky v Turrisu aneb aktuální router i po Factory resetu
Karel Kočí, Michal Hrušecký

Nedávno jsme vydali nový release - Turris OS 5.2 Rád bych představil co přináší a zároveň ukázal pár triků. Například, automatické aktualizace jsou fajn, ale když uděláte factory reset tak to chvilku trvá. Jak to udělat aby váš router z první Indiegogo kampaně byl po factory resetu stejně čerstvý jako routery které vypadnou z továrny za měsíc? Co se za ty roky změnilo? A co ho třeba rovnou i nějak přednastavit? Nebo zálohovat do cloudu?

Track I
14:30
14:30
25min
LibreOffice vs. OpenOffice - kdo s koho?
Petr Valach

Historie LibreOffice je dlouhá, historie OpenOffice ještě delší. Ačkoliv se OpenOffice již prakticky nevyvíjí, stále je hojně užívanou aplikací. Proč tomu tak je? A neměly by se oba projekty sloučit?

Track I
14:30
25min
systemd: z bežícího systému do initramfs a zpět
Jan Kaisrlik

Mnozí z vás jistě netuší, že systemd umožňuje hooknout start initramdisku do shutdown procesu systemd1. K čemu tato funkcionalita může být užitečná? O tom a jak ji využíváme u nás si povíme v tomto talku.

Track II
15:00
15:00
55min
Hacking 101
Filip Holec

Chceš sa stať etickým hackerom / pentesterom a nemáš poňatia ako začať? V tomto talku si predstavíme základné, ale časté vektory útoku, ktoré si môžeš skúsiť u seba na zraniteľných aplikáciach. Cieľom prednášky je získať predstavu, čo všetko je nutné sa naučiť pre začiatok dlhej cesty v IT bezpečnosti spolu so zdrojmi, ktoré ti v tejto ceste pomôžu.

Track II
15:00
55min
QtMIPS Hands on Session to Understand Computer Architectures and Discuss Its Teaching
Pavel Píša, Karel Kočí

Interactive session with QtMIPS simulator to demonstrate and discuss teaching of the B3B35APO Computer Architectures course at FEE CTU. * The video of the LinuxDays 2019 public introduction of the project https://youtu.be/fhcdYtpFsyw * LinuxDays 2019 talk abstract https://pretalx.linuxdays.cz/2019/talk/EAYAGG/ Presentation (PDF ), (ODP) * GitHub project page https://github.com/cvut/QtMips/ * Installation files https://github.com/cvut/QtMips/releases * Online version http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/qtmips_gui.html

Language Czech if there is no request to switch to English from attendees.

WS room I
15:00
25min
Začínáme s InfluxDB 2.0
Martin Prudek

V rámci projektu Turris Sentinel jsme za poslední mesíce začali sbírat větší množství dat o pokusech o útoky na routery Turris než kdykoli dříve. Naše dosavadní řešení pro uložení, retenci a prezentaci těchto dat založené na PostgreSQL tak pomalu přestává stačit. Jako náhradu jsme zvolil time-series databázi InfluxDB. Přednáška je zaměřena hlavně na nováčky, kteří o InfluxDB uvažují a přinese praktické úkázky i naše konkrétní zkušenosti.

Track I
15:30
15:30
25min
MetaCentrum - National Grid Infrastructure
Honza Uhlík

Výpočetní síla dnešních osobních počítačů je již na takové úrovni, že se jen stěží hledají problémy, které by běžný uživatel (rozuměj student) na nich neupočítal. Co ale dělat, když narazíme na problém, k jehož vyřešení je potřeba výpočetní výkon podstatně větší? Klasickým příkladem může být trénovaní dnes již tolik skloňovaných neuronových sítí a různých modelů na nich založených, ať už v oblasti Image Recognition, NLP nebo Reinforcement Learning. Naštěstí má každý člen Akademické obce České Republiky možnost získat zdarma přístup k výpočetnímu gridu MetaCentrum. Na této přednášce si povíme, co to MetaCentrum vlastně je, jak k němu získat přístup a jak na něm spouštět výpočty. Přednáška cílí hlavně na studenty MFF/FIT/FEL/FJFI a předpokládá základní znalost práce v příkazové řádce na OS Linux.

Track I
16:00
16:00
25min
Sestavte si Fedoru na míru, třeba pro cloud
Ondřej Budai

Image Builder je nový nástroj pro sestavování vlastních obrazů Fedory a CentOSu. Na této přednášce se dozvíte, jak tento nástroj použít pro jednoduché vytvoření obrazu Fedory s vlastními balíky a nastavením a jeho nahrání do AWS cloudu. No a když už budeme mít obraz v cloudu, tak na závěr si z něj vytvoříme virtuální stroj a pokusíme se na něj připojit pomocí HTTP a SSH. Více na osbuild.org

Track I
16:00
55min
Základy sítí pro nesíťaře
Stefan Safar

Často se setkávám s postojem, že sítě jsou magické a příliš komplikované. V tomto příspěvku se pokusím ukázat základy sítí, co jsou to routy, trochu linuxového socket API a základní nástroje na debugování "síťových" problémů. Talk je zamýšlen hlavně pro programátory, pro které jsou sítě španělská vesnice.

Track II
16:30
16:30
25min
Proč Gentoo?
Karel Kočí

Se ptám pokaždé když nechávám běžet počítač přes noc, aby se zaktualizoval..
pokaždé když se probouzím a on stále hučí. Je to také otázka kterou mi kladou
přátelé i kolemjdoucí (btw víte, že nepoužívám Arch ale Gentoo?). Proč? Jaké mám
jen důvody k tomu nepoužívat něco jiného?

Track I
17:00
17:00
55min
Flutter - vývoj multiplatformních aplikací nejen pro Android a iOS
Jan Rohan

Flutter je toolkit od Googlu pro vývoj multiplatformních aplikací. Z jednoho kódu dostaneme aplikaci pro Android, iOS, ale třeba i pro web a desktop. Že už to tu bylo? Ve Flutteru to ale opravdu funguje. Navíc aplikace vynikají svým výkonem, plynulostí i možnostmi grafických efektů. Zaměříme se na základní koncept Flutteru. Porovnáme ho s React Native. Vysvětlíme si architekturu widgetů, základy animací a něco funkčního si předvedeme.

Track II
17:00
55min
Zpracování digitálního televizního vysílání na Linuxu
Ondřej Caletka

Ukážeme si, jak na Linuxu přijímat televizní vysílání ve formátu DVB-T2, jak ho šířit po lokální síti, ukládat jej do průběžného archivu, nebo stříhat v příkazovém řádku pomocí ffmpeg. Nebudu nabízet kompletní řešení, spíš jen ukážu jednotlivé dílky skládačky, ze které si každý vybere ty, které se mu hodí.

Track I