Installfest 2022

Your locale preferences have been saved. We like to think that we have excellent support for English in pretalx, but if you encounter issues or errors, please contact us!

Softwarově definovaný radiolokátor
06-11, 15:00–15:55 (Europe/Prague), Track II

Tentokrát jsem ze softwarově definovaného rádia stvořil aktivní radar. Povídání o tom, jak se taková věc udělá, a o 1024 inženýrských problémech, co se na mě vysypaly.


Po vyrobení "Tamary" (viz moje přednáška na InstallFestu 2020 "Zaměřování vysílačů s rtl-sdr") jsem nastoupil do firmy Meteopress, kde jsme repasovali lodní radary a předělávali jsme je pro měření počasí. Postupně jsme to vytunili, ale pak jsme narazili na limity této technologie - abychom to mohli dál zlepšovat, museli bychom velké části radaru přestavět v podstatě od nuly. A pak jsem se na začátku pandemie flákal na internetu a narazil jsem na kilowattové mikrovlnné zesilovací moduly - a napadlo mě, že k tomu by přece stačilo připojit SDR (softwarově definované rádio) a máme radar, ne? Vypadalo to jako víkendový projekt - přibastlíme to na nějakou stávající strukturu z lodního radaru a vyzkoušíme, že jo… A ano, ten první krok byl opravdu takto jednoduchý, ale pak na nás padal jeden problém za druhým - špatné parametry použitého SDR, omezené přizpůsobení antén, kontaminace našeho signálu wifi pakety… Nakonec z toho je projekt běžící už dva roky, ale výsledek stojí za to.

Pro obecný úvod do radarů a popis naší cesty s lodními radary (což na přednášce jen velmi stručně proletím) si přečtěte třídílnou sérii "Jak se dělá radar": https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2021/1/jak-se-dela-radar-antena

Další články z oblasti digitálního zpracování signálu, moje další projekty a záznamy mých dalších přednášek najdete na mém webu a blogu https://jenda.hrach.eu/, https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda


Obtížnost přednášky

Zkušení administrátoři a vývojáři

Vystudoval jsem matfyz a pracoval jsem jako linuxový admin, ale nakonec se mým povoláním stal můj dlouhodobý koníček, rádiové vlny. Po vyrobení "Tamary" (viz moje přednáška na InstallFestu 2020 "Zaměřování vysílačů s rtl-sdr") jsem nastoupil do firmy Meteopress, kde jsme repasovali lodní radary a předělávali jsme je pro měření počasí. Postupně jsme to vytunili, ale pak jsme narazili na limity této technologie - abychom to mohli dál zlepšovat, museli bychom velké části radaru přestavět v podstatě od nuly. A pak jsem se na začátku pandemie flákal na internetu a narazil jsem na kilowattové mikrovlnné zesilovací moduly - a napadlo mě, že k tomu by přece stačilo připojit SDR (softwarově definované rádio) a máme radar, ne? Vypadalo to jako víkendový projekt - přibastlíme to na nějakou stávající strukturu z lodního radaru a vyzkoušíme, že jo… A ano, ten první krok byl opravdu takto jednoduchý, ale pak na nás padal jeden problém za druhým - špatné parametry použitého SDR, omezené přizpůsobení antén, kontaminace našeho signálu wifi pakety… Nakonec z toho je projekt běžící už dva roky, ale výsledek stojí za to.