Installfest 2022

Michal Sojka

Pracuji na ČVUT CIIRC, kde se zabývám vývojem a výzkumem okolo embedded systémů. Na ČVUT FEL učím předměty operační systémy, real-time programování a efektivní software.

The speaker's profile picture

Twitter

@wentasah


Sessions

06-12
15:30
55min
Julia: Počítejte svobodně, ale hlavně rychle
Michal Sojka

V přednášce představím základny programovacího jazyka Julia. Jeho hlavní aplikační doménou jsou vědecké výpočty, ale jedná se o univerzální jazyk, který lze použít v mnoha oblastech - od školních semestrálek přes zpracování velkého množství dat, webové aplikace až po strojové učení. Dozvíte se v čem je Julia lepší nebo i horší než třeba Python.
Kromě jazyka samotného představím i související projekty a populární balíky jako Pluto.jl či DataFrames.jl.

Track II
06-11
17:00
55min
Nix prakticky
Michal Sojka

Tento workshop bude volně navazovat na mou loňskou přednášku o Nixu - správci balíků založeného na principech funkcionálního programování (https://pretalx.installfest.cz/installfest-2021/talk/ZPKKPL/, https://www.youtube.com/watch?v=qy0BmMX5vHE). Na workshopu si vyzkoušíte, jak používat Nix prakticky - jak používat existující balíky nixpkgs, jak proti nim kompilovat vlastní software, jak generovat docker image a mnohé další užitečně věci. Také budeme diskutovat výhody a nevýhody Nixu.
Doporučuji účastníkům si před workshopem nainstalovat Nix do své oblíbené Linuxové distribuce (https://nixos.org/download.html), případně přijít s nainstalovanou distribucí NixOS.

WS room I