Installfest 2022

Softwarově definovaný radiolokátor
11.06, 15:00–15:55 (Europe/Prague), Track II

Tentokrát jsem ze softwarově definovaného rádia stvořil aktivní radar. Povídání o tom, jak se taková věc udělá, a o 1024 inženýrských problémech, co se na mě vysypaly.


Po vyrobení "Tamary" (viz moje přednáška na InstallFestu 2020 "Zaměřování vysílačů s rtl-sdr") jsem nastoupil do firmy Meteopress, kde jsme repasovali lodní radary a předělávali jsme je pro měření počasí. Postupně jsme to vytunili, ale pak jsme narazili na limity této technologie - abychom to mohli dál zlepšovat, museli bychom velké části radaru přestavět v podstatě od nuly. A pak jsem se na začátku pandemie flákal na internetu a narazil jsem na kilowattové mikrovlnné zesilovací moduly - a napadlo mě, že k tomu by přece stačilo připojit SDR (softwarově definované rádio) a máme radar, ne? Vypadalo to jako víkendový projekt - přibastlíme to na nějakou stávající strukturu z lodního radaru a vyzkoušíme, že jo… A ano, ten první krok byl opravdu takto jednoduchý, ale pak na nás padal jeden problém za druhým - špatné parametry použitého SDR, omezené přizpůsobení antén, kontaminace našeho signálu wifi pakety… Nakonec z toho je projekt běžící už dva roky, ale výsledek stojí za to.

Pro obecný úvod do radarů a popis naší cesty s lodními radary (což na přednášce jen velmi stručně proletím) si přečtěte třídílnou sérii "Jak se dělá radar": https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2021/1/jak-se-dela-radar-antena

Další články z oblasti digitálního zpracování signálu, moje další projekty a záznamy mých dalších přednášek najdete na mém webu a blogu https://jenda.hrach.eu/, https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda


Obtížnost přednášky

Zkušení administrátoři a vývojáři

Vystudoval jsem matfyz a pracoval jsem jako linuxový admin, ale nakonec se mým povoláním stal můj dlouhodobý koníček, rádiové vlny. Po vyrobení "Tamary" (viz moje přednáška na InstallFestu 2020 "Zaměřování vysílačů s rtl-sdr") jsem nastoupil do firmy Meteopress, kde jsme repasovali lodní radary a předělávali jsme je pro měření počasí. Postupně jsme to vytunili, ale pak jsme narazili na limity této technologie - abychom to mohli dál zlepšovat, museli bychom velké části radaru přestavět v podstatě od nuly. A pak jsem se na začátku pandemie flákal na internetu a narazil jsem na kilowattové mikrovlnné zesilovací moduly - a napadlo mě, že k tomu by přece stačilo připojit SDR (softwarově definované rádio) a máme radar, ne? Vypadalo to jako víkendový projekt - přibastlíme to na nějakou stávající strukturu z lodního radaru a vyzkoušíme, že jo… A ano, ten první krok byl opravdu takto jednoduchý, ale pak na nás padal jeden problém za druhým - špatné parametry použitého SDR, omezené přizpůsobení antén, kontaminace našeho signálu wifi pakety… Nakonec z toho je projekt běžící už dva roky, ale výsledek stojí za to.